O egzaminie ósmoklasisty: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025:
Komunikat_o_dostosowaniach_2025.pdfKomunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku:
Komunikat_o_przyborach_2025.pdfTerminy egzaminów ósmoklasisty:
- język polski - 13 maja 2024 r. (wtorek) godz. 900 (120 minut);
- matematyka - 14 maja 2024 r. (środa) godz. 900 (100 minut);
- język obcy nowożytny - 15 maja 2024 r. (czwartek) godz. 900 (90 minut).
W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony:
- do 180 minut – w przypadku języka polskiego;
- do 150 minut – w przypadku matematyki;
- do 135 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.
Termin ogłaszania przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną wyników egzaminu ósmoklasisty nastąpi 4 lipca 2025 r.
Termin wydania zaświadczeń oraz informacji zdającym: 4 lipca 2025 r.
- Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
- Zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole.
- Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w dwóch terminach: głównym - w maju i dodatkowym - w czerwcu. Do egzaminu w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który nie przystąpił do egzaminu w terminie głównym z przyczyn losowych lub zdrowotnych.
- Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
- Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.