Projekty
Ekopracownia
Nazwa zadania: Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kaszewicach
Wartość zadania: 70 145,17 zł, w tym dotacja ze środków WFOSiGW w Łodzi 60 000 zł
Opis zakresu projektu: utworzenie nowoczesnej ekopracowni, wyposażonej w nowe meble,
w nowoczesny sprzęt i różnorodne pomoce dydaktyczne tak dobrane, aby nauczyciel mógł rozbudzić zainteresowanie światem przyrody i zjawiskami w nim zachodzącymi, zachęcić do obserwacji, samodzielnych badań i doświadczeń. W ramach projektu zaplanowano zakup wyposażenia (regały, szafki, stoliki, krzesła, biurko nauczyciela, fototapeta), kwiatów doniczkowych, pomocy dydaktycznych, w tym środków audiowizualnych ( monitor interaktywny, laptop, tablety dla uczniów).Strona Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: https://www.wfosigw.lodz.pl/
Eko- pracownia wykorzystana została do różnorodnych działań dydaktycznych o charakterze przyrodniczo-geograficznym tj. poszerzania wiedzy na temat treści ekologicznych w celu zmiany naszych przyzwyczajeń i nauczyć się prawidłowych postaw ekologicznych.
Zarówno wygląd pracowni jak i jej wyposażenie oraz różnorodność i innowacyjność prowadzonych w niej zajęć miała na celu :
- przygotowywać uczniów do konkursów, akcji, kampanii o tematyce przyrody, geografii.
- rozbudzenie ciekawości i pasji przyrodniczej wśród uczniów i pozytywnego nastawiania do nauki
- wdrażanie do poszukiwania nowych rozwiązań – praca metoda projektu,
- kształcenie pracy zespołowej poprzez przygotowywanie doświadczeń.
Zajęcia były prowadzone w kilku obszarach tematycznych:
Akademia młodego ekologa – doświadczenia i eksperymenty prowadzone samodzielnie
Założeniem wychowawczym programu było nabycie przez ucznia takich postaw i działań w codziennym życiu, które pozwolą na wychowanie i wykształcenie człowieka odpowiedzialnego za zasoby przyrody. Ideą programu było również uświadomienie uczniom, iż niektóre z zasobów przyrody są wyczerpywane i nieodnawialne. Natomiast zaspokajanie potrzeb ludzi, odbywające się z wykorzystaniem środowiska przyrodniczego naszej planety, stwarza dla niej poważne zagrożenia.Projekt „Dlaczego segregacja odpadów jest ważna”- uczestnictwo w projekcie nauczyło uczniów systematycznego dbania o środowisko, np. poprzez recykling i ograniczenie zużycia plastiku, uczniowie zdobyli wiedzę na temat segregacji odpadów i jej wpływu na środowisko.
Mini warsztaty naukowe dla przedszkolaków „O segregacji odpadów”- warsztaty pozwoliły uczniom na zwiększenie świadomości ekologicznej.
Warsztaty Ekologiczna moda- uczestnicy uczyli się, jak ponownie wykorzystywać ubrania, zamiast je wyrzucać, zajęcia zachęcały do kreatywnego przerabiania odzieży, co zmniejsza zapotrzebowanie na nowe produkty, uczestnicy zdobyli wiedzę na temat wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko i uczyli się podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe.